Stíhací bombardovaví piloti na Mig-15.
Stíhací - bombardovací letectvo .
Tato stránka popisuje pouze vzpomínku na kamarády a jejich umění při možné obraně vlasti.
Tento příspěvek není obhajobou útočného bojového nácviku , ale chci vám představit piloty, kteří by dokázali za všech povětrnostních podmínek ochránit naší republiku , tak jak to umí dnes kluci na J 39 Gripenech. Není to nic agresivního , jen ukázka pilotního umění a také smutné vzpomínky na daň , kterou někteří piloti zaplatili svým životem. V tu dobu se létalo jen na letounech co zobrazuji. Jiří Kurz
Jeden všední den- náplň práce pilotů : Jiří Kurz
Je brzo ráno, něco zvoní, vystřeluji z postele a číhnu na švýcary- Lemanky. Co tak dnes pozdě, myslím si, vždyť je teprve 5,00 hodin a poplach bývá vždy kolem čtvrté. Koukám z okna a hledám oplachtovanou Tatru - 805 se ,, záklaďákama,, /spojkami/, kteří nás vždy budí. Vše je dnes omyl, byl to zvonek u souseda. Už nejdu spát. V šest hodin beru kolo a jedu na letiště na snídani. Ta je povinná a kontrolovaná doktorem. V 7,00 hodin na učebně je nástup a velitel letky mjr. Franta Čermák upřesňuje zaměstnání.To bude zas fofr, kleji. První hodina chemická na nádvoří, pak ZHN/zbraně hromadného ničení/ a cizí armády. Tam se alespoň něco nového dozvím. Před obědem na učebně č.26 letišti Hradec Králové , začíná rozbor včerejšího létání a pak hned předletová příprava na zítřejší noční létání . Po obědě a po předletové přípravě máme také na hřišti přezkoušení z tělesné přípravy z velitelství 10. letecké armády a pak závěrečné přezkoušení mjr. Rudou Lvem, který bude zítra řídit noční. Samé přezkoušení. Mám náladu pod psa. Tak to jde 3x týdně, mezitím pořádný poplach brzo ráno, cvičné kontroly z katapultáže a opět teorie na učebně: navigace, meteorologie, spojení, rozpoznávání cizích letounů mezinárodní situace, střelby z pistole atd…….. nejhorší jsou zimní LTC, kdy letíme na polní letiště na několik dní a provádíme vyhledávání raket na zemi a střelby na pozemní cíle. Spíme na zemi po tělocvičnách nebo v hospodách na sálech na polních lůžkách a ve svých spacích pytlech. Jinak jsme na to vše zvyklí a nenadáváme. Jsme mladí a baví nás létání a sport. Toho tu je na vojně opravdu dost. Zimní výcvik na horách, v létě výcvik na vodních lyžích, seskoky padákem, fotbal, hokej, tenis a plavání v zimě v bazénu. Víme, že vše je nutné pro vycvičení a pro případné vyřešení zvláštních případů za letu.
U tohoto druhu letectva byl výcvik zaměřen hlavně na bombardování a střelby kanonem ráže 23mm a 37 mm a raketami 55mm a 130mm. Střelnice pro tréning se používaly v Malackách - jednou ročně a u Čáslavi Leština a Bělečko u Hradce Králové. Nemusím připomínat, že to nebylo bez průšvihů. Párkrát chytla na zemi tráva a v lese začalo hořet , jednou také po vybrání zteče na Leštině npor. Jan Daněk zachytil o vrcholky stromů a musel se katapultovat . Někdy pumy létaly také za terč pár stovek metrů což nebylo zvláštností. Byly z betonu a ze železa , nebyly ostré, ale vážily 250 kg a zasáhnout živý cíl na zemi, kde se pohybovalo mnoho houbařů , bylo vždy nepříjemné.
Dokonce nám jednou nařídili házet bomby systémem Top-bombing, což spočívalo v tom , rozehnat letoun v malé výšce na maximum 850 km, po přeletu 50 ti m kruhu na zemi na střelnici Bělečku, bylo nutné prudce stoupat do výšky 2000m, a před dokončením obratu letounu ještě ve stoupání , odhodit pumy a dokončit obrat překrutem ve výšce 2500 m. Tak se tehdy cvičilo a létalo, hlavně při zemi.
Aurtorská práva :
Publikování nebo další šíření obsahu tohoto webu bez písemného souhlasu provozovatele je výslovně zakázáno. Porušení tohoto ustanovení bude považováno za hrubé porušení práv provozovatele webu se všemi z toho plynoucími právními důsledky.
Zdroj: Foto poskytli : Sas, Raiter, Dvořák , Kořář ,Bursa, Skalický,Čáp, Klust , Havlíček, Václav Havner a soukromý album J.Kurze, Píza, Ivan Adam.
Velitelé vzdušných sil : Letectva.
Po roce 1945 byl velitel letectva Alois Vicherek poté :


Skupina bojové přípravy HK Holeček,Burda,Havlíček,Navrátil,Roš,Václavík,Ploc,Tichý,Zahradil,zubaři,Úlehla,Kuběna,Stanislav Štáb 10.LA v čele s gen.Úlehlou Jaroslavem a plk.Zahradilem. plk.Plocem, pplk.Havlíčkem ,Kuběnou Slavíkem, Machem, Rožem,Václavíkem a dalšími v roce 1979
Stíhací bombardovací pluky u nás byly na letištích : Čáslav- Hradec Králové-Pardubice - Náměšť N/Oslavou- Přerov . 47.průzkumný letecký pluk působil v Mladé a Pardubicích
Že letectvo soustředěné v 10. LA představovalo obrovskou sílu, dokumentuje stav letadel udržovaných v bojové pohotovosti k 30.6.1969 :
Letadla stíhací : 131 (MiG-19S, MiG-19PM, MiG-21F, MiG-21PFM)
Stříhací bombardovací : 178 (MiG-15bis, Su-7BM, Su-7BKL)
Generál Josef Kukel s kolegou
,Václavík,Rejhon,Holeček,Zahradil,Slavík,Fabo,Toth,Rož,Nocar,Havlíček/Hradec Králové/
25.výročí založení 28.sblp. Čáslav 1977 : Vostradovský,Kozel,Valenta,Komenda,Kica, pplk. Josef Čáp, plk.Ing.Adam,gen.Ing.Úlehla
30. sbolp letiště - Hradec Králové:
Rok 1945 30.sbolp. založen ve Kbelích - letouny IL-10 ,23.8.1945 přesun do Trenčína - používal letouny B-33
Rok 1950 pluk přemístěn do Prostějova-Stichovice, 1952 Pluk přesun do Piešťan
1.11.1958- Mimoň-Hradčany - letouny Mig-15 velitel pplk.Fros
1959 Přesunut do Hradce Králové, velitelé: 1961 pplk.Šena,1964-pplk.Zubo,1970 Ing.pplk.Vávra,
1972 Ing.pplk.Liška,1977 Ing. pplk. Janko, 1984- Ing.pplk.Griga,1988 Ing . pplk. Brchel,
1989- Ing.pplk.Hřebačka,1992 Ing . pplk. Tvrdoň, 24.6.1985 přesun do Pardubic - letouny SU-25 / 1987 vyhodnocen jako nejlepší útvar u MNO. Dne 1.11.1994 pluk zrušen.
Letiště Hradec Králové bylo velmi významné, protože zde sídlila v roce 1957- 59 Letecká Akademie a
bylo zde vycvičeno i mnoho zahraničních pilotů. V roce 1959 Akademie přemístěna do Košic.
Zdroj : R.Lev,J.Bursa,Z.Skalický,L.Klust,V.Novotný,Z.Raiter,M.Henzl, L.Majer,pí.Úlehlová,J.Kurz
IL 2 první letoun u bitevního pluku
Česťa Rak,Luboš Kolář,Zdeněk Skalický,dole Jarda Havlina Olda Beneš,Ulehla Bohouš, nahoře.Tomeš Jirka ,Lapuník , Bruno Jakubec, Jarda Bursa,Veselý,Franta Smejkal, Honza Ploc,Szakoš
3-tí letka 30.sblp Hradec Králové, Vlasta Ondráček, Josef Holub, Míla Kříž.
K tomuto pluku jsme přišli v roce 1964 : Jiří Kurz , Bruno Jakubec, Olda Beneš a Pepa Píza z Čáslavi, kde jsem létal 3 roky po ukončení Leteckého Učiliště v Košicích. V tomto roce Stihací-Bomb letecký čáslavský pluk se začal přeškolovat na nadzvukové SU-7 BM a my výše jmenovaní jsme zůstali dále sloužit v HK na Mig-15 SB ze zdravotních důvodů.
3-tí letka 30 sblp v Hradci Králové
+Foukal,Vondrák,+Tošovský,+Pazderka,Kurz,Čermák,+Honzírek,+Komár,+Šilhán,Cink, Henzl.
Byla to nádherná změna sloužit v Hradci Králové a velmi jsem si toho považoval. Zůstal jsem v Hradci Králové bydlet dodnes i když jsem ještě chvíli sloužil opět v Čáslavi u 34.divizní letky na vrtulníku MI-4 a 7 let v Mošnově na AN-2 a IL-14.
V roce 1974 dostal 30-tý letecký pluk za úkol natočit film ,,Vysoká modrá zeď,, Natáčení se provádělo v Čáslavi a v Karlových Varech s piloty :
Skalický,Havlina,Beneš,Tomeš,Kolář,Szakoš,Úlehla se stali herci a filmovali společně se skutečnými herci Růžkem ,Bednářem, Langmajerem, Brabcem a dalšími. Ti si zase zkusili posedět v Migách
Lapuník, Havlina,Skalický,Beneš u Migu-15 sb
Střelby a bombardování: Průšvihy:
U tohoto útvaru byl denní chlebíček střelby a bombardování.Stále se zkoušely nové ůhly do zteče až jsme se jeden den mohli já- Jiří Kurz a Bruno Jakubec sami sestřelit. Letěli jsme v roji do Jincí s Vlastou Ondráčkem, který nás vedl. Stalo se to takto:
Na začátku srpna došlo při nácviku bombardování ostrými pumami k poškození dvou letounů. Kpt. Vlastimil Ondráček odhodil pumy nízko a poté málo energicky stoupal. Dva jím vedené letouny MiG-15 byly poškozeny střepinami z exploze. Npor. Jiří Kurz s Migem-15bis-Sb č.1166 i npor. Bruno Jakubec s Migem-15bis-SB č.0408 dokázali s letouny s děrami v potahu trupu i křídel bez potíží přistát. My jsme o tom ani moc nevěděli, jen po přistání to Brunovi nebrzdilo a já slyšel stále nějaké podivné zvuky. Bylo to pěkné štěstí. Také i pplk.Viglašký, který si nad stříbrňákem u Hradce Králové střihnul výkrut a shodou okolností se tam koupal nějaký funkcionář. Takže tímto i A.Viglašký letovod pluku ,dolétal.
Pazderka,Foukal,Tošovský,Věchet,Šilhán,Honzírek,dole-Kurz,Cink,Čermák,Komár,Henzl,Špak
Přeškolení na L-29 delfin , Kolář Luboš-Kurz J.
Piloti od 30. sblp. byli po ukončení provozu Mig-15 přeškoleni na bitevní letoun SU-25 K a byli přemístěni do Pardubic. První letoun přiletěl do Hradce Králové v dubnu 1984 a další do Pardubic v roce 1985. Později přiletěla už větší skupina :Byl to historický den pro 30.sbolp. 25.6.1986, kdy z Gruzie přiletělo prvních 10 letounů na pardubické letiště. Jelikož pluk nejdéle létal na starém typu Mig-15, tak se stalo, že dostal nejmodernější techniku. Letoun nebyl nabouchán extra automatickými zařízeními, ale byl úžasně obratný , létal podzvukově do 1000 km/hod, měl 2 motory Tumanski, 4.5 tuny výzbroje, a piloti ho měli rádi. Zkrátka to byl fešák-švihák a byl moderní. Dostup 7000 m a jen dolet do 1950 km bylo málo. Říkali jsme mu ,, Hrábě,,.
28. Sbolp Čáslav Začátek útvaru byl v Brně
na letounech IL-2 /IL-10/
Velitel útvaru : Plk.Ing.Ivan Adam a pak v Čáslavi , Gen.Ing. Jaroslav Úlehla
Letiště bylo dobudováno v roce 1957 a v té době zde působil 20.slp. V roce 1958 byl přeorganizován na 28.sb
Vzadu Hornych,dole, Olda Beneš. Vostradovský,Kelner,, Bezay, Pácl, Macháček,Komžák,
Vel.10.LA u SU7 BM
Přežití pilotů : tréning v horách, na řece v lesích.
Tedy jak se výše píše, záleželo na tělesné kondici pilotů. Ta se mimo jiné trénovala tak zvaným ,,přežitím,,. Moje první přežití bylo na letišti v Čáslavi. V sobotu k večeru nás naložili do náklaďáku a odvezli asi 50 km někam k řece Sázavě. Byli jsme pod plachtou a směr i cestu jsme neznali. V tom prostoru nás po skupinách asi 10-ti pilotů vysadili a úkol zněl : dostaň se jak můžeš domů. Všude byli nasazené hlídky SNB, přšelo, zima, tma atd. Stačilo, že Vás policajt oslovil stůj, aby jste byl zatčen. Jak jsem řekl, úkol zněl, dostaň se do půlnoci na náměstí V Čáslavi. kdo se tam dostav -byl vítěz.
6. SLP Přerov
Foto: Lavický , Strnad,?,?
Nádherné letiště v rovině a létaly zde letouny Mig-15,21.SU-22, IL-28, Mig-21, Mi-24. Letiště je známé hlavněrickými IL-28 pod historickými IL-28 s velitelem Vlado Grolmusem, který sem přivedl tento bombardovací pluk z Hradčan.
Létal zde např.u 6.sbolp. na bisech /Rybecký,Hrůza,Čepa,Strnad,/vel.letky/, Novák,Nagy,Štor,Hřebačka,Tutter,Havner,Lavický, Moravanský,Kordík,Žižňanský,Luža,
Matějov /vel.letky/,Smolka,Fiala,Jenč,Kružík,Moravanský a mnoho dalších.
Kluci po příchodu Mig-23 do Čáslavi, od přerovského pluku odcházejí na tento letoun v čele s mjr. Jardou Strnadem.
Byla zde i škola na Su-7 a Mig-21
Moc nerad si připomínám jak jsem v 70. letech prožil přežití s 2. letkou a jejím velitelem Františkem Novákem v Krkonoších ve Špindlu. Byla to dobrá parta.Těšili se moc na to, jak se vrátí a zahájí přeškolenína Mig-21. Už se to Frantovi Novákovi a Šútúrovi nepovedlo. Po návratu trénovali na lety po systému a dne 21.2.1974 při nočním létání pilot Šutúr omylem zavřel stop- kohout místo klapek při opakování okruhu.Oba zahynuli .
IL-28 Bomb. zde létal po přemístění z Hračan
20.Sblp.Náměšť Nad Oslavou
SU-22
Foto poskytl Ing.Jan Dúbravčík
3. SLP. Brno
Zdroj : Jarda Mílek Mig-15
Jarda Mílek před startem na Mig-15 v Brně - Tuřany
Tento pluk neměl dlouhého trvání. Byl založen 21.6.1949 a zrušen 31.8.1964. Muselo se zde moc pěkně sloužit z důvodů pěkné polohy u města a na rovině. Po něm zde působil 24.vrtulníkový pluk.
Velitelé:Truhlář,Vavřínek,Brodský,Kačer,Kovál,Zvara,Fros,Jančík,Petr,Komínek.
1964 červen - polní letiště Vyškov
Třetí letka : Vodička, Hrnčíř, Mílek,
VL Matějka,Plch,Vnuk,Šumbera,Vitáloš,Křižan,Špaček,Vlček,Hirš,Hanuš,
doktor-Jílek,pol-Lavický,Hřebačka
Piloti 3-tí letky v roce 1964 těsně před zrušením pluku : Vlček, Vnuk, Mílek, Kočí - u Migu 15 ještě v modrých
uniformách
Pilot Jaroslav Milek
18 .Sbolp - Pardubice
Vznik 30.5.1951 Líně. Pluk neměl dlouhého trvání,vzhledem k modernizaci našeho letectva,ale i tak se zapsal hluboce do historie létání. Znal jsem mnoho pilotů od tohoto pluku a byli jsme vlastně kolegové v divizi a plnili jsme stejné úkoly. Sloužit zde bylo podobné terno jako sloužit v Hradci Králové- opravdu nádhera. J.Kurz
1970 - Dvořák, Palička,Landa, Libosvár,Lev,Václavík,Kolář Luboš ....,Kelner a další u Migu 15
Díky za prohlídku
Jirí Kurz-" na prvním místě je spokojený čtenář"
Komentáře
Přehled komentářů
Zdravím vespolek. Jen bych chtěl upozornit že film Vysoká Modrá Zeď se natáčel o rok dříve v r. 1973. Sloužil jsem tehdy ZVS u PVOS VÚ 8060 523. RTR a bylo nás tehdy několik posláno na výpomoc při natáčení (spojařina a ruční manipulace s letouny) Jsem tam dokonce zachycen jak tlačíme patnáctku ale jsou mi bohužel vidět jen nohy neboť jsem byl za trupem letounu na druhé straně. S pozdravem Tonda. https://www.youtube.com/watch?v=AVAXXo6eadE
Tonda. - Film Vysoká Modrá Zeď.