Jdi na obsah Jdi na menu

Odchod od létání a cestování s rodinou.

       

                        Odchod od letecké služby .

       Nastavte  si  prosím  obraz na celou stránku  po  stisknutí :  Ctrl  +

 

  hwscan00096e.jpg imag0086-1-.jpg

                                                                                   

Je půlnoc a poslouchám na Radiu Žurnálu , zajímavé vyprávění pilota , kpt. Airbusu 330 , Stanislava Vojtíška , který letos na jaře po velkém rozhodnutí ukončil svoji profesi pilota u letecké společnosti ,,Turkish Airlines,, a vrátil se do Prahy k rodině. Zde kdysi s létáním  začínal a nyní i skončil . Ano je rok 2020 a Covid-19 řádí v plné míře. Standa jako mnoho odcházejících pilotů si musí najít novou práci. ,,Říká, už když jsem létal , jsem vždy myslel na zadní kolečka. Dělal jsem zároveň novinařinu a nyní pracuje jako makléř a lektor. Práce mě docela  baví a  těším se z ní ,, dodává ,, .

Moje verse :  

Jeho vyprávění mě velmi zajímá. V každém bývalém pilotovi zůstávají některé vlastnosti, které se dají dobře využít i  v další etapě života i když je člověku 50 let a u létání byl více než 20 let. To se právě dobře hodí nyní, kdy svět zasáhla Pandemie a pilotů je najednou nadbytek. Přestává se všeobecně  létat. Ano, dá se přežít třeba u aero-taxi či  jako instruktor u letecké školy nebo i autoškoly. Chce to jen chtít.

Ty vlastnosti pilotů jsou : Zodpovědnost, rozhodnost, péče o své zdraví, přesnost, rychlost rozhodování, dobrá komunikace, sportovní duch , rychle se učit novým věcem a podobně. Tyto vlastnosti se dají výborně uplatnit v hledání nového zaměstnání a zájemci o novou pracovní sílu  na ně také kladně reagují při přijetí.

 

8.jpg

hwscan00185a.jpg

 

                        Vojenský dopravní letoun IL-14                                               Doma

 

Uvědomuji si , že se Standou Vojtíškem mám mnoho společného. Oba jsme odešli od dopravního letectva. On od Aibusu 330 , já od IL-14. I já jsem se musel ze dne na den rozhodnout  jest-li skončit s létáním nebo pokračovat daleko od domova, jako on v Turecku. A opravdu jsem tenkrát odešel ze dne na den.  V tu dobu jsem létal na letišti v  Ostrava-Mošnově  u  1. Dopravně výsadkového pluku. Létání na AN- 2 a IL-14 bylo výborné.  Jen ta dálka domů byla hrozná. 350 km do práce. Vydržel jsem to 7 let a to stačilo.

Byl pátek a dostal jsem ráno zprávu , že jsem volný u armády a mám malý částečný důchod  asi 2,5 tis kč. Rychle jsem odevzdal letecké  náležitosti,  koupil pár flašek rumu , rozloučil jsem se s velitelem a kamarády a požadal Generála  Bolchu, aby mě vzal letounem domů do Hradce Králové , kde jsme oba bydleli. Povedlo se a za hodinu jsem byl ,,civil,, a těšil  se na funkci vedoucího  dopravy , kterou jsem měl zamluvenou. Do práce pár minut a měl jsem otevřenou  bránu k mým  koníčkům.  Hlavně sportu a automobilům. Dostal jsem dárek od manželky, windsurfing prkno s plachtou a koupil jsem si kanoi se závěsným motorem i krásný auťák Austin Allegro, pak i novější auta. Dobře  jsem vše využíval. 

 

hradec-podzim-044.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Tak skončil  můj  pilotský život a začínal  život neméně zajímavý .

Zkušenosti jsem perfektně využil. Dostal jsem také hezký dárek , letecký vyřazený padák od kamaráda vedoucího,, Padačkárny v Mošnově,,.  Mám ho dodnes a dobře slouží. 

 

Vzpomínám jak jsem skoro 10 let dojížděl do práce mnoho km,  do Čáslavi, Pardubic, Mošnova a tím i domů zpět k rodině do Hradce Králové. Bylo to drastické dojíždění , ale měl jsem v záloze praxi v novinařině u vojenských novin , což jsem dělal při letecké službě a používám i nyní pro Aeroweb.cz, Studentpoint.cz , či pro tento svůj web.  Je to velmi hezká a zajímavá činnost.

 

Plně jsem využíval výše vyjmenované vlastnosti pilota , jak se Standa  zmínil . Jistěže, měl jsem několik výhod. Za prvé v tu dobu neřádil Covid 19 a jelikož jsem odlétal mnoho let jako vojenský pilot a tím odpracoval nutných 20 let v první kategorii , měl jsem nárok na malý 2,5 tisícový peněžní příspěvek, což byly tenkráte docela šikovné peníze a také v 55 letech zajištěn odchod do důchodu. Dále jsem si zakoupil rodinný domek a zahradu, což se tenkráte dalo sehnat při troše štěstí a píle za nepřehnané peníze.

Zajímali mě tyto hlavní  věci : Auta i jiná technika, Angličtina, počítače, cestování, které se tenkráte  omezovalo jen na soc. státy, dále  focení a filmování. Stal jsem se i v Hradci Králové také  vedoucím filmového klubu pro  8mm film. A tak se moje zájmy nasměřovaly i tímto směrem.

 

Do prvního zaměstnání jsem nastoupil u polovojenského podniku ZZ06 Hradec Králové, pár minut od mého bydliště jako ,, vedoucí dopravy ,, a  poté i do PVT HK, jako vedoucí dopravy. ZZO6 byl polovojenský podnik. Jezdil jsem, řídil dopravu a malé velení 9 podřízeným , mě potíže nedělalo, jelikož jsem velel i na vojně. Později, když jsem se trochu rozkoukal jsem si založil svoji firmu pro prodej automobilů Auto Shop Kurz a také pracoval  ve firmě  Auto prodej Standy Matějovského . Jak šly roky zajímal mě i Zahraniční obchod . Udělal jsem konkurs na obchodní oddělení ZVU HK, /Zavody vítězného unora /prodej  pivovarů do Afriky, pak v ČKD HK /Českomoravská Kolbek Daněk / na obch. oddělení - prodej dieselových souprav do Itálie . Nějaký čas jsem pracoval i pro  fitmu TEO-výstavba benzinových stanic . Šly roky a dostal jsem nabídku stát se Vedoucím obchodního oddělení u americké firmy TECHNISTONE  USA a tím jsem završil práci v zahraničním obchodě. Zdokonalil jsem se v angličtině a mohl se zaměřit  na cestování.

 

Cestování  sám i s rodinou .

Nejdříve soukromě v programu INTERVAC - Exchange family- výměna rodin po celém světě, pak jako delegát cestovních kanceláří  Exim Tours, Campana, TBS-Praha a dalších. Začal jsem pracovat nejdříve ve Francii pro hradeckou CK Skalla, pak ve Španělsku - pro pražskou TBS.s.r.o., v Řecku, Egyptě pro Exim Tours, Chorvatsku pro  Campana a pro slovenskou CK /Morski Rak/ . Bylo to období , které mě přineslo mnoho pěkného a nemohl jsem se toho nabažit. Vydělával jsem peníze a prožíval cestování a práci Delegáta i průvodce . Cestování  bylo  zadarmo , mnoho jsem se naučil a procestoval.

 

Tím bych uzavřel povídání o tom jak přejít z jedné profese do profere další, i když to není létání. Dá se to aplikovat i na dnešní poměry.  Níže  bych vám rád ukázal dva druhy nádherného zaměstnání.

 

CESTOVÁNÍ  SÁM  I  S  RODINOU .

                

Program  Intervac , Exchange family, je  výměna rodin a druhá je  práce jako Delegát a průvodce pro CK.

 

  email.seznam.cza.jpg  Syn Jirka Hawaii- Hillo- Big island              

                       

hwscan00181.jpg

 

           Manželka  Hana doma v Hradci Králové. Jirka v  Hillo na Hawaii. USA.

 

nika2.png

  Jsem Nikola a ráda cestuji -Haiti

      

 

 

 

 

 

 

1.Výměna rodin - Intervac  je velmi zajímavá  činnost .

 Je to mezinárodní program pro cestování.  Zkuste si to.   

                             

S Intervacem mám  mnoho let tu nejlepší zkušenost a navázal jsem  nádherná  přátelství u rodin Gretac-Švýcarsko, Otinkovi - Holandsko, Belgie , Billanovi z Francie  a  s dalšími i v USA.  Jiří Kurz

 

hwscan00283.jpghwscan00n498.jpg

Švýcarsko- Siere Já /v čepici/ a napravo manželka Hana-  Belgie - Lochristi -Vpravo Jirka syn a Hana manželka

 

Co je to Intervac ? Je to program pro cestování zadarmo.Můžete jet kamkoliv na světě: Jedete do světa a přátelé z Intervacu přijedou k Vám. Peníze se nepoužívají. Intervac je club.

 

Jedná se o program  cestování zadarmo  způsobem  výměny  bytů, domků, chat  nebo jen  pobytovou výměnou dětí. Do programu se vstupuje registrací a zaplacením malého poplatku. Program existuje po celém světě a získal popularitu po II. svět. válce, kdy 2 rodiny z Německa  a Švýcarska se dohodly, že je  lepší pobývat v soukromí než v hotelu  a  to bezplatně. Já půjčím dům tobě a ty mě. Poznáme se po všech stránkách. Tento program využívám 40 let a rád bych Vám představil  několik zemí a rodin, jak jsme u nich pobývali.

 

V současné době se používá místo katalogu-internet : Zde najdete věškeré info a adresy s fotografiemi. Pan Macháček-Praha je vedoucí,, Intervacu,,pro ČR. 

 

Dole Hawai-Honolulu, Rakousko-Baden, Egypt-Kahira, USA-Boston, Rakousko opět.

email.seznam.czyy.jpg

rakousko-2009-180.jpg

 Hawaii syn Jiří

email.seznam.cz2.jpg

 

    Já Egypt -  delegát CK - Kairo

s3600079.jpg

email.seznam.czg.jpghwscan00396x.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

Hawaii   Hillo - Zde   Jirka bydlí                                                     

    USA- New England - Glocester     syn Jirka     na pláži                     

 

rakousko-2009-162.jpghwscan00098.jpg
  S manželkou vRakousku v lázní Baden u pí Ejč.

Colorado Springs-letecká škola    USA  Colorado

 

 

hwscan00m535.jpghwscan00348.jpg                                                                                                

Já   Turecko-Alanye

Intervac má více způsobů cestování, ale já využívám nejvíce  ,,HOSPITALITY,, což značí POHOSTINNOST.  Tedy nepředávám si někde  klíče od domů přátelům třeba z Holandska a  nepřebírám klíče a pokyny od nich jak zacházet s příslušenstvím ,ale jeden rok přijedou oni k nám a příště jedeme my k nim.

Výhoda je v tom, že  po  dobu Vašeho  pobytu, oni  jsou též Vašimi  průvodci na výletech nebo  jen v okolí. U Billanových ve Francii jsme byli v jejich domě sami a průvodce nám dělala jejich přítelkyně Marie. U domu byla zahrada, ve sklepě sklad vína, v garáži 2 kola, vše k disposici.Oni v tu dobu byli v Africe.  Dodnes  jsou   všichni našimi přáteli a navštívili jsme  se už vícekrát.  Služby, které mě přátelé nabídli, vždy rád vracím. Zkuste to také. Jirí Kurz

 

 Výměna rodin . Je to cestování zadarmo.

s3600128.jpgrakousko-2009-154.jpg

 Lázně  Baden u Vídně - u pí H.         Baden-vzadu termální koupaliště     

  Dole- Já delegát v Chorvatsku                                                      

snimek-045.jpgrakousko-2009-156.jpg

 U Chorvatů :  Zelená Laguna          Termální koupaliště  vzadu , manželka  Hana  , vlevo naše auto u domu pí H.

 

Naše  cesta v červnu 2009 a září vede  do Rakouska,kde pobývá paní H. v  krásném lázeňském městě Baden nedaleko Vídně.Paní Ejč bydlí v Las Vegas, ale na pár měsíců se každý rok přemístí do lázní Baden. Její dům patřil kdysi císařské rodině.  Jsme  ubytováni přímo vedle hotelu, kde bydlel fotbalový italský tým. Právě se v Rakousku konalo mistrovství Evropy  Euro 2008, tak se můžete se mnou podívat jak bydleli fotbalisti v hotelu Schloss. Paní H nás vzala na výlet do Soproně  v Maďarsku a také jsme se podívali do  nádherného města Rustu u jezera Neusieder See, do Alp na Puchberk a na Semmering i  do Vídně.

 

hwscan00398c.jpghwscan00255.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

USA - Las Vegas - Na stripu  ,  nahoře vlevo  USA Glocester- ,,Nová Anglie,,

 

hwscan00228.jpgdebie-a-ja-1990.jpg

Egypt - Sharm... USA  Boston  -   Glocester s Debie  Benson - Denver     Dole:   Baden, Santorini,USA Las Vegas

 

 2. Cestování  by  ,,Delegace pro cestovní kanceláře,,.

Nakonec nejzajímavější  činnost : Byl jsem  pracovník  Cestovních kanceláří  jako delegát u CK TBS Praha, Eximtours Praha,Skalla HK, Campana  a dalších CK ve Francii, Řecku, Egyptě, Chorvatsku a Španělsku . Současně jsem dělal průvodce . /Guide tour/

hwscan00434.jpgs3600298.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Večerní výlet lodí z Tribunj do Šibeniku. Loď byla naše,sud vína na palubě. vezu klienty na Krétě z Agia Maria do Elafonisy.

Cestování při této činnosti  ,,Delegát cestovní kanceláře,, je výhodné. Hodně se naučíte a poznáte a vyděláte i peníze.

spanelsko-2008-152.jpgspanelsko-2008-202.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Španělsko- práce jako guide tours- pro  CK  TBS Praha, CK-Campana s.r.o. Práce jako delegát v Chorvatsku

 

Dole : Černá Hora,Francie,Egypt,/Sharm,/USA-Las Vegas,Rakousko /Baden/

,Kréta,Santorini-Řecko

 cerna-hora-030.jpg  hwscan00m522.jpg 

 

Dole v    USA  Las Vegas Strip

hwscan00258.jpghwscan00044.jpg

rakousko-029.jpg s3600217.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Baden- Rakousko                                                                        Santorini- Řecko     

                                        

Můj typ pro cestování ,,Úplně na vlastní triko ,,: Lítejte  by  WWW.SKYSCANNER.CZ 

BYDLETE   :   BY  AIRBNB.CZ

Díky za prohlídku.   Jiří Kurz